När jag var liten och första gången såg charmen i bilar och lastbilar, var det ungefär 50/50-fördelning mellan frambyggda lastbilar och normalbyggda.
Frambyggd är så som nästan alla är idag, med hytten längst fram med vertikal front. Det gör att det blir mer plats till lasten, eftersom totallängden är reglerad.
Därför hajar jag alltid till när det dyker upp en normalbyggd lastbil idag, alltså en med konventionell motorhuv framför hytten.
Idag var jag på tändstiftjakt när jag fann en härlig sjuttiotalare, precis så som de såg ut när jag var liten! Brandgul till på köpet!
Kolla in alla nostalgiska detaljer – hornen, gangsterkepsen, lägespinnarna som hjälper föraren att se var skärmarna slutar. Och så det lilla positionsljuset på hyttens tak – är det månne en blinkers tagen från en VW Bubbla?
Den har snöflak, det ser vi på att grusflaket fått sidorna påbyggda för att klara lätt last i stor volym – alltså snö. Intressant är att man ändå sett till att även påbyggnaden fått lastbilens färg.
Scania 111 – beteckningen avslöjar att det är andra (!) generationen (då första slutade med noll) och att det finns en rak sexa under huven på 11 liters slagvolym, kanske på cirka 300 hästar.