Det var torrt och mycket vegetation i Lysekils Järnväg, som firar 100 år i år. Istället för att som tänkt ha dubbla ånglok, blev det ett ånglok (B 1037) och dubbla ellok.
Själva jubileumståget, som vi i BJs körde mellan Lysekil och Munkeldal, krävde dubbla lok. Backarna är branta och tåget långt och tungt. Dessutom var rälsen hal av rost. Dubbla ånglok var uteslutet pga brandrisken så därför kördes tåget med B 1037 i ena änden och Da 896 i andra änden.
B 1037 försågs med gnisthatt på skorstenen och renoverad asklådespolning och lokpersonalen försågs med stränga order att frekvent både spola och tömma asklådan. Vilket sammantaget gjorde ingen brand utbröt.
Att tömma asklådan innebär ett tungt, dammigt och ganska varmt jobb som innebär att du kryper in mellan hjulen och med en lång raka drar ut aska och andra restprodukter från asklådan.
Här finns en filmsnutt på en nästan tömd asklåda som det regnar ned glöd i från fyrboxen.
Fler bilder från Lysekilsbanan 100 år finns med början här