Hagalund mitt i Solna jämfört med TGOJ Eskilstuna är varandras motpoler vad det gäller tillgänglig och bemötande.
Första gången jag besökte TGOJ för att ”handla” Ma-lok slogs jag av öppenheten och vänligheten. Här i Hagalund är det mer misstänksamma blickar som möter mig. Där TGOJ-anläggningen är öppen, så är Hagalund väl inhägnat och avspärrat.
Visst är Hagalund så mycket större, med flera aktörer, som Euromaint, Swedtrac mfl, med även vid TGOJ Eskilstuna finns inte bara Green Cargo, utan även Strukton.
Kanske säger det mer om Solna vs Eskilstuna, än något annat.
Låt oss skippa det tänket nu och titta på några lok som var hemma denna dag.
Hagalund är hemvist för SKÅJ, som har flera trevliga lok här, om än spridda lite här och var. F-loket, Da 790 och den ena Du:n stod för oländigt till för att avbildas, men Du 424, Rapid 10 och Hg2 787 fastnade. Det gjorde även deras senaste tillskott Ma 405 (här) och Ma 409 (här).
SJ är välrepresenterade med ett par blå Rc3, några svarta dito och en hel kolgruva med Rc6.
Det finns faktiskt en liten vändskiva nära lokstallet med. Se bilden under.
Swedtrac har diesellok och fin finish på maskinerna. Vad sägs om TMZ 1411 och TGOJs
mest påkostade T43:a: 240.
Tågkrafts TMY 1111 parkerade bakom T43 240. Är den uthyrd till Swedtrac månntro?
TMY 1111 och Rc2 1111 i Eskilstuna här.
Borlänge lokstation här
Sävenäs lokstation här
TGOJ här
Hallsberg här